Üdvözlünk a Veresi Karate Sportegyesület hivatalos honlapján!
2006 szeptembere óta működik Veresegyházon az a dojo (edzőterem), melyet azért indítottam, hogy a gyerekekkel megszerettessem a KARATE nevű japán harcművészetet és ezen keresztül a rendszeres testmozgást.Ezeket az edzéseket a kicsit idősebb - iskolás - korosztály számára indítottam, de folyamatosan jelentkezett az igény, hogy ovisok is járnának.Miután az kisebbekkel másképpen kell törődni, foglalkozni úgy döntöttem, hogy elindítok egy csoportot a fiatalabbak részére is.Ezek az edzések igazodva az óvodás korosztály el-elkalandozó figyelméhez rövidebbek és több játékot tartalmaznak. A fő célom inkább a gyerekek figyelmének és mozgásának javítása, a foglalkozások alkalmával próbáljuk megtanítani nekik a hagyományos harcművészetekre jellemző fegyelmet és természetesen az alaptechnikákat is.Reméljük, hogy az edzéseken megszeretik a karatét és amint kicsit nagyobbak lesznek szeretettel várjuk őket a "nagycsoportban", ahol már az alapokat ismerve "profi" szinten kezdhetik el a komolyabb gyakorlást.
Kirándulás a karate őshazájába Okinawára
Kővári Péter vagyok a Veresi karate SE egyik edzője. Idén novemberben egy nagyon régi álmom vált valóra; eljutottam Okinawára a karate szülőföldjére, amiről annyit hallottam, olvastam már.
November 1.-én indultam el hatodmagammal Okinawára. Az első állomásunk Peking volt, itt 9 óránk volt a Nahába tartó gépünk indulásáig. Ezt az időt igyekeztünk hasznosan tölteni és kilátogattunk megnézni a Nagy falat, ami fantasztikus látványt nyújtott.
Az indulást követő 24. órában, helyi idő szerint szombat délután, fáradtan, de nagyon lelkesen léptünk a nahai repülőtér betonjára, majd irány a szálloda, hogy elfoglaljuk a szobáinkat és kicsit megpihenjünk. Véletlen egybeesés, de az utazásomnak volt még egy nagyon érdekes aktualitása, pontosan 35 évvel ezelőtt, ezen a napon vettem részt életem első karate edzésén is, mely egy olyan meghatározó esemény volt, hogy a karate tanulás, gyakorlás azóta is életem része.
Vasárnapi - első kinti - programunk egy budhista szentély és a Shuri kastély megtekintése volt, mely ikonikus helye a karate történelemnek. Sajnos a kastély központi épülete 2019-ben leégett és még nem készültek el az újjáépítéssel.
Hétfőn szorgalmasan edzéssel kezdtük a hetet, Ishiki mesterrel gyakoroltunk, aki különleges bo (hosszú bot) és tonfa katákat tanított nekünk. Az edzés után megnéztük Funakoshi sensei – a Shotokan karate megalapítójának – emlékművét és az Okino-gū szentélyt, ahova Funakoshi mester imádkozni járt.
Kedden, utazásunk 5. napján kirándultunk, a sziget északi részén található Cape Hedo-t és a Yanbaru nemzeti parkot látogattuk meg. Itt a sziget legészakibb pontján a szikláknak csapódó hullámokat nézve lenyűgözi az embert a természet szépsége és ereje.
Szerdai edzésünket sajnos lemondták, így pihenőnapot tartottunk, városnézés és vásárlás volt a program.
A következő napon Naha egyik legszebb helyén a régi királyi kertben jártunk.
8. napunkon ismét a Budōkan-ban Ishiki mesterrel edzettünk, aki megint zseniális edzést tartott, sansetsukon (háromrészes nunchaku) és kama (sarló) volt a téma.
Eljött a hétvége, szombat, utazásunk 9. napja, ezen a napon közel 1 órás út várt ránk, hogy találkozzunk egy ismert budō kutatóval, íróval, Patrick McCarthy karate mesterrel. A négy óra hosszú gyakorlásunkat néha megszakítottuk egy-egy történettel mesterekről, formákról, elméletekről. A téma a Rokkishu páros gyakorlata volt, ami a Tensho kata őse, ihletője.
A gyakorlás után ebédelni is meghívtak minket, itt folytattuk a beszélgetést, sőt utána McCarthy mester barátja még a közeli állatkertbe is elfuvarozott minket. Ez az állatkert volt talán az egyetlen rossz élményünk Okinawán, szomorú hely volt szomorú állatokkal. Este még egy újabb 2 órás karate gyakorlás várt ránk Hokama senseijel, ami Sanchin gamit (korsót) és nunchakut is tartalmazott.
Vasárnap meglátogattuk nemrég elhunyt kobudōs vezetőnk Kenyu Chinen sensei sírját, ebben Oshiro sensei volt segítségünkre, aki feleségével és az egyik tanítványával jött értünk és vitt el minket északra. Maga a temető meglepetés volt számunkra, mert a filmeken látható amerikai katonai temetőre emlékeztetett. Miután leróttuk a tiszteletünket a sírnál, Mutsuko san, Chinen sensei özvegye látott minket vendégül.
Új hét kezdődött, 11. napunkon a délelőttöt Onaga senseijel kezdtük, pici karate és jóval több kobudō volt a program. Nagyon érdekes, hogy ugyanaz az alap a Matayoshi féle kobudō, hány féle irányba fejlődött tovább, hogy mennyire megjelenik a mesterek személyisége, hozzáállása, a harcművészetről való gondolkodása a gyakorlataikban. Az edzés után megnéztük Higaonna sensei - stílusunk a shito ryu egyik meghatározó mestere - és Miyagi sensei - a Goju ryu stílus megalapítója – emlékműveit, valamint a Kamakura emlékhelyet, melyet a kínai telepesek betelepülésének 600. évfordulóján állított Naha városa. Napi túránk utolsó állomása a lenyűgöző Fukushuen kert volt.
Fárasztó hétfői napunk után egy kirándulós nap következett Zamamira, mely egy csodálatos kis sziget, itt strandoltunk, élveztük a napsütést és a tengert így november közepén. Kirándulásunk után, este még volt egy edzésünk Hokama sensei edzőtermében.
13. napunkon tiszteletünket tettük Itosu sensei - stílusunk a shito ryu másik meghatározó mestere - és családja sírjánál. Délutánunkat ismét a Budōkan-ban töltöttük Oshiro sensei és a bo társaságában. A sensei hihetetlenül aprólékos, gyakorlatias, dinamikus, nem csak azt mondja meg, mit kell javítani, de azt is megmutatja és elmagyarázza hogyan.
Amikor megérkeztünk, egy idősebb úr ült bent a teremben, mint kiderült, ő Chinen sensei utódja, a World Oshukai szervezet új elnöke. Annyit hallott rólunk magyarokról, hogy szeretett volna személyesen találkozni velünk és megnézni, hogy kobudōzunk, az egész, két és fél órás gyakorlásunkat végignézte. A végén kért egy közös fotót velünk és Ő is megköszönte, hogy meglátogattuk Chinen mester sírját és Mutsuko sant.
Csütörtök ismét a kirándulásól szólt, de most Dél-kelet Okinawa volt a cél és az Okinawa World nevű élménypark, ahol egy csodás és hatalmas cseppkőbarlangot láttunk majd trópusi gyümölcskerteken keresztül vezetett az utunk a hagyományos kézműves termékek készítéséhez, de található itt egy kis skanzen is. Ezt követően átsétáltunk a szemben lévő Gangala völgybe. A völgy egy beszakadt barlangból alakult ki, egyszerűen hihetetlen volt, amit ott tapasztaltunk, óriási fák, mindenhol zöld, oxigénnel dús levegő, patakok, hatalmas sziklák. Az ott töltött több óra, mintha csak pár perc lett volna, egyszerűen fantasztikus élmény volt.
Pénteken okinawai túránk utolsó teljes napján ismét Onaga senseijel edzettünk, ismét megtapasztaltuk, hogy itt nem különül el a karate és a kobudo gyakorlása, körülbelül ¾ óra pusztakezes gyakorlással kezdtünk, melynek a fele páros gyakorlat volt, a második részben bo és nunchaku volt terítéken.
Az edzés után elkirándultunk a Karate Kaikanhoz, ahol a múzeumban rengeteg emlék között például láthattam stílusunk alapítója, Matayoshi mester által használt egyik fegyvert. Utolsó esténken pedig egy igazán különleges élményben volt részünk, mert meghívást kaptunk egy zártkörű filmbemutatóra, ahol négy rövidfilmet tekintettünk meg. A bemutató fő témája a Deja-Vu című alkotás volt, ami egy harcos lelkének feltámadásáról szól. A második rész két dokumentum filmből állt, az idén elhunyt mesterek, Kenyu Chinen és Seikichi Iha emlékére, végül Az utolsó Shaolin mesterek című dokumentumfilmet láthattuk.
Okinawát látni és ott edzeni, ahol a karate és a kobudo megszületett fantasztikus spirituális élmény volt.
Fantasztikus siker a Shito Világkupán
Egy újabb fantasztikus sikerről számolhatunk be. Egyesületünk három tanítványa november 30 -án részt vett az OPEN Shito-RYU INTERNATIONAL KARATE Kupán. Mind a három versenyzőnk kata azaz formagyakorlat versenyszámban mérte össze tudását.Wágner Dávid a 8-9 éves kategóriában 2. helyezést, Maros Anna 10-11 éves kategóriában 2. helyezést, Maros Emma 12-13 éves kategóriában 5. helyezést érték el.Fantasztikus eredmények az egyesület, valamint Veresegyház számára.
Gratulálunk tanítványainknak!
További sok sikert kívánunk a 2025 évi versenyszezonra!
Egyesületünk folyamatosan fejődésben
Egyesületünk tanítványai november utolsó hetében átvehették a vadonatúj egyesületi melegítőket. Köszönjük a segítséget és a támogatást Veresegyház város önkormányzatának! A melegítőket Papp Árpád (Creable Kft) segítségével sikerült a csapat számára a legideálisabb arcképet kialakítani. Mindezeken felül versenyzőink számára az egyesület logójával ellátott sport táskával is gazdagodtak, mely remek a versenyekre való felszerelés tárolására. Ezen projekt megvalósítását Koczka Tamásnak köszönhetjük!
Egyre jobban fejlődünk és erősödünk!
Hajrá Veresi KSE
Okinawai kobudo szenimárium Szigetszentmiklóson
Szeptember 28. (szombaton) a Kakusei SE edzőtermében Szigetszentmiklóson jártunk Bruszt Mária meghívására, ahol különleges bepillantást nyújtottunk az okinawai kobudo Oshukai rendszerébe. A szeminárium során az Oshukai hosszú bot alaptechnikáit tanulmányoztuk és gyakoroltuk.Nagy örömmel tapasztaltuk, hogy a résztvevők milyen kitartással, szorgalommal és ügyességgel alkalmazták a bemutatott feladatokat!Hálás köszönetet szeretnénk mondani Haas Zoltán és Körmendy Zsófia senseieknek, valamint tanítványaimnak, Accipe Tímeának és Szendrői Balázsnak, akik nagy segítséget nyújtottak a szeminárium lebonyolításában!
(Kővári Péret)
Alapozó edzőtábor
Szeptember 6-8 Katalinpuszta Alapozó edzőtábor. 24 tanítványaink Katalinpusztára utaztak karate tudásuk tökéletesítésére, valamint csapatépítés céljából.A tábor nagyon jó hangulatban telt, ahol Koczka Tamás, Koczka Liza sempaiok is tartottak edzéseket. A karate kihon (alaptechnikák), kata (formagyakorlat) edzéseket sensei Szalay Zsolt Szalay tartotta.A napi 3 edzésen kívül csapatépítő játékok, ügyességi feladatok is szerepet kapta.A jó hangulatra valamint a nagy létszámra való tekintettel, már megvan a jövő évi tábor időpontja.
Nyári Napközis tábor és övvizsga
Idén 10. alkalommal rendezzük meg nyári napközis táborunkat, nagy sikerrel.
Napközis táborunk első turnusát július 8-12 között a Váci Mihály Művelődési házban szerveztük meg. Idén is két tábort szervezünk, de külön tematikával. A júliusi táborba csak karatésok jöhettek, míg az augusztusi táborba külsős résztvevők jelentkezését is vártuk.
A júliusi tábor tematikája a technikák pontosítása és javítása volt. A nagy melegre való tekintettel (35-38 fok), igyekeztünk figyelni a sok folyadék bevitelre és a megfelelő mennyiségű pihenőidőre. Minden nap 2 edzést iktattunk be a programba. Szerdai napon a Superfly trambulinparkba látogattunk, csütörtökön a Jamboree játszóházba. Mindkét program nagyon izgalmas és élvezetes volt a táborozóknak. A Játszóházból Szlovák Zsoltot kértük meg, hogy kis vonatával tegyünk egy kört a Városban. Ez is hatalmas élmény volt a gyerekeknek. A nagy melegre való tekintettel szinte minden nap vízipisztolyoztunk a Művelődési ház udvarán.
A tábor végén az összes táborozó karate vizsgát tett, melyet a szülők megtekinthettek.
Egy ilyen tábor végén a fejlődés nagyon látszik a tanítványokon, nagyon meg voltam elégedve mindenkivel. Mindenki a legjobb tudását mutatta és nagyon jó irányba halad a következő kihívás, vizsga felé.
Siófoki Edzőtábor 2024
Egyesületünk közel 20 tanítványa Siófokon edzőtáborozott június 28-július 3 között. A tábor során nagyon tömény technikai tudással gazdagodtunk. Mester katák gyakorlásán kívül lehetőségünk volt bo (bot), valamint a boken (fakard) tudásunkat csiszolni, elmélyíteni. Minden reggel egy átmozgató edzéssel indult a nap, majd kezdetben közösen edzettünk 2 órát délelőtt, valamint délután is. A két edzés közötti időben szabad program volt, lehetőségünk volt fürdeni a Balatonban illetve nézelődni a sétáló utcán. A tábor második felében külön edzettek a színes övesek, valamint a barna és fekete övesek. Övfokozati szinthez mértem voltak összeállítva az edzés anyagok. A tábor során az ország különböző részéről érkező tanítványok (több mint 70 karatéka) kapcsolata jobban összefonódott. Ezen kívül tanítványaink is sokkal jobban összekovácsolódtak. A tábor végén tanítványaink sikeres vizsgát tettek.
Köszönjük a tábort, szervezést Falusi Márton senseinek!
Egyesületünk büszkesége
Lévai Ádám a Veresi Karate egyesület 12 éves tagja, és nemrég jelentős mérföldkőhöz érkezett az élete: megírta, és megjelentette az első gyerekregényét, A hét szamurájt. Egy évig készült a nagy mű, Ádám közben megélt izgalmakat, inspirációt, írói válságot, fejlődést. 2023 végén csatlakozott egy pályázathoz, ami megadta a végső segítséget a műve befejezéséhez. A háromfordulós pályázatban annyi lelkesítő kritikát, és építő javaslatot kapott, amiket meg is fogadott, hogy a pályázatban egy különdíjat is kapott: a legtöbbet fejlődött írónak járó díjat. 9 évesen írta az első könyvét, ami egy Star Wars játék tutorial volt, és 15 példányt osztott szét a barátai között. Innentől már nem volt megállás: majdnem 11 évesen elkezdte írni A hét szamurájt, aminek 105 oldal izgalmas kaland lett az eredménye! Tökéletes olvasmány a 10-12 éves korosztálynak, nemcsak fiúknak. A szamurájok világa nem véletlenül fogta meg Ádámot: 8 éve karatézik az egyesületben, 10 sikeres vizsgán van túl, jelenleg zöld öve van egy kék csíkkal. Imádja ezt a japán harcművészetet, nem csoda hát, ha megihlette. A családban egyébként is ragályos az írás: anyukájának is van egy félig megírt könyve, és a két évvel idősebb testvére is belekezdett egy izgalmas, titokzatos nyomozós történetbe. De Ádám nem ül mindig az írógép előtt: ha teheti, a posta mögött focizik a barátaival, vagy biciklizik a testvérével, karate edzésen van, kisebb karatékákat oktatat a harcművészet jó oldalára. Ádám legszerethetőbb tulajdonsága azonban az, hogy mint a szamurájok is, mindig kiáll a jó ügyért, gyakran ütközőként csillapítja a konfliktusokat a barátai között, megvédi a gyengébbeket, segíti a nehezen beilleszkedőket.
Madridi Kurzus
2024. március első hétvégéjén a magyarországi Shitokai karate szövetség 9 tagja, köztük a Veresi Karate SE képviselői is részt vettek a 10. danos Ishimi Yasunari mester nemzetközi kurzusán Madridban. A hétvége technikai anyagában a kínai eredetű formagyakorlatok voltak fókuszban, erre rávezető kihon, azaz alapgyakorlatokkal kezdtünk, majd ezt követően gyakoroltuk a kurzus témáját adó 6 formagyakorlatot; ezek a Papuren ichi Papuren ni, Papuren san, Ronjin, Haffa és Hakkaku voltak.
2024. május 3.-5. között ismét találkozhatunk és gyakorolhatunk Ishimi mesterrel, mert ekkor Budapestre látogat és itt tart kurzust az érdeklődők számára.
(Kővári Péter)
Kobudo szeminárium
Február utolsó hétvégéjén a Veresi Karate SE kobudot (tradicionális okinawai fegyveres harcművészet) gyakorló haladó tanítványai részt vettek a Szolnokon megrendezett szemináriumon, melyet Nathalie Luce 5. danos francia mester tartott. Luce mester közvetlen tanítványa szövetségünk vezető instrukturának a 9. danos Chinen Kenyu-nek. A kurzuson három fegyverrel volt lehetőségünk gyakorolni, elsőként a hosszú botot használtuk, majd a sait, végül a tonfát. Az edzések során a mester kiemelt figyelmet fordított az alaptechnikáink pontosítására is.
Egyesületünk négy tanítványa sikeres vizsgát tett, megszerezve következő kobudo fokozatát.
Januári események
Az idei évet ahogy a korábbit táborozással kezdték meg tanítványaink. Január elején még a téliszünet befejezése előtt egy háromnapos intenzív táborban volt részük tanítványainknak. Ezen a táborban alacsony övfokozatú tanítványok vettek részt, napi 4 edzésben volt részük. A napi program úgy alakult, hogy reggel 9 ig kellett megérkezni a tábor helyszínére. Idén a Váci Mihály művelődési ház adott otthont a tábor zökkenőmentes és hatékony lebonyolítására. A tábor idejére a tanítványok ebédet kaptak, melyet a tábor helyszínén fogyasztottunk el.
A táborban nagyon sokat fejlődtek a tanítványok, ahol a karate alapjait próbáltuk finomítani, javítani a gyakorlatsorokat illetve az állás technikákat. A tábor fő célja az állások és a kéztechnikák gyakorlásán felül a páros gyakorlatok, az egymásra figyelés, összehangolás volt. Ezen felül a jó hangulat illetve a csapatépítés dominált. A táborban két tanítványom segédkezett Koczka Liza, valamint Koczka Benedek akik a táborban edzéseket is tartottak, ügyességi játékokat vezényeltek.
A tábor utolsó felvonása egy övvizsga volt, melyen több mint 30 tanítványunk vett részt és tett sikeres övvizsgát.
II. Veresi Maci karate kupa
Idén november utolsó hétvégéjén került megrendezésre a II. Veresi Maci karate kupa. A tavalyi helyszín kicsinek bizonyult, ezért idén a Kosárlabda csarnok adott otthont ennek a nagyszabású és immár hagyományt teremtő eseménynek, melynek előkészületei már a nyár folyamán elkezdődtek. A rendezvényen 9 egyesület tanítványai mérték össze tudásukat, 5 éves kortól egészen a 14-15 éves korosztályig, a 39 versenyszámban közel 100 versenyző állhatott dobogóra.
A kezdő tanítványok shiko dachi kategóriában indulhattak, ahol egy meghatározott állásban kell 10 ütést minél szebben, erőteljesebben végrehajtani. A haladóbb tanítványok katákat, azaz karate formagyakorlatokat mutattak be, ami védekezések és támadások meghatározott mozdulatsorait tartalmazza. A küzdelmi versenyszámokban a kezdő tanítványok szivacs kumitében csaphattak össze Ebben a kategóriában a gyerekek két-két tépőzárral ellátott szivacskockát kapnak, melyet az ellenfél testén lévő mellényre kell felhelyezzenek 1 perc alatt. A szivacs kumite lényege, hogy azok a kezdő tanítványok is, akik még nem rendelkeznek megfelelő tapasztalattal és bátorsággal megtapasztalhassák és megszerethessék a küzdelmi helyzetet. Versenyünkön Okinawai kobudo fegyveres kihonban, azaz alapgyakorlatban és fegyveres formagyakorlatban is indulhattak a tanítványok, erre három egyesület nevezett..Ez az új kategória azért került fel a versenyszámok közé, mert szeptemberben a Mézesvölgyi általános iskolában megkezdődött az Oshukai Okinawa kobudo nevű fegyveres harcművészet oktatása.
Összegzésként elmondható, hogy egy nagyon jó helyszínt sikerült választani az eseményünk lebonyolításához. Jövőre hasonló színvonalú versenyt szeretnénk rendezni reményeink szerint még több résztvevővel.
Szeretnénk köszönetet mondani
támogatóinknak, akik nélkül ezt a versenyt nem tudtuk volna ilyen színvonalon
megrendezni. Köszönjük Veresegyház Város Önkormányzatának, a GE-nek, a Veresnet
TV-nek, az AraDesignnak és a Viktória bisztrónak.
Kyoshi Yasunari Ishimi szeminárium
Idén tavasszal május 19-21 között hazánkba látogatott Kyoshi Yasunari Ishimi. Ismét egy remek hétvégét töltöttünk mesterünkkel.
Nagyon sok új formagyakorlatot, valamint mestertechnikát tanultunk. Egy hétvége alatt több mint 10 formagyakorlatot gyakoroltunk és csiszoltuk tudásunkat. A tábor végén sikeres övvizsgát tett Ritter Szabolcs 1. Dan, valamint Szalay Zsolt 3. Dan.
Gratulálunk Nekik!
Bírói tanfolyam és vizsga
A magyar Karate Szakszövetség bírói bizottsága 2023. február 26- án tanfolyamot szervezett a WKF bíróknak Budapestre. Természetesen itt is jelen voltak a Veresi Karate Sportegyesület tanítványai, bírói. Ritter Csaba Sensei egy egész napos tanfolyamon vett részt, hallgatta az előadókat (bírákat) az új verseny szabályokról. Elméleti előadásokat követően következtek a gyakorlati részek. Ebédszünetet követően a bírók először elméleti vizsgát tettek tudásukról, majd következett a gyakorlati bíráskodás vizsgarész. A nap este 8 óra után fejeződött be az eredményhirdetéssel. A vizsgán Ritter Csaba megszerezte a következő bírói fokozatot. Ezúton is Gratulálunk neki és sikeres bíráskodást kívánunk!
Kobudo szeminárium Szolnokon
Két tanítványunk ellátogatott február 12- én Szolnokra, akol hazi fegyverekkel gyakorolhattak. Koczka Lizi és Tamás a tonfával illetve a sai fegyverekkel kezdtek ismerkedni. Az egész napos kurzuson az ország több részéről érkeztek tanítványok. A kurzust Haluska András (5. dan) tartotta. Liza és Tamás sok élménnyel tértek haza, melyet megosztottak az egyesület tanítványaival, ennek következtében többen is fellelkesültek.
Téli kurzus Budapesten
Egyesületünk tanítványai, január utolsó hétvégéjén budapesten edzőtáboroztak a Shitokai Hungary által szervezett központi kétnapos edzőtáborban. Az edzőtábor Sensei Falusi Márton (5. dan) valmint Sensei Gasparik Kitti (5. dan) tartották. A kurzuson csak magas öv fokozatú tanítványok vettek részt ennek értelmében magas övfokozatú formagyakorlatokat illetve azok értelmezését (bunkai) sajátították el az tábor résztvevői. A kétnapos kurzus zárásaként tanítványaink sikeres vizsgát tettek így egyre közelebb kerültek a fekete övhöz. A tábor pozitív hatással volt mindenkire, sokat fejlődött és csiszolták a technikákat. Karatéban mit is jelent a formagyakorlat?
A formagyakorlat nem egy színházi akrobatikus látványelemekkel spékelt mozgássorozat. Ezeket a mozdulatokat a megalapító mesterek akik kifejlesztették a karatét azok találták ki és hozták létre az utókornak. Minden mozdulatnak megvan az értelmezése (bunkai), melyet páros gyakorlatok formájában gyakorolunk.